ZAMĚSTNANEC ZE ZAHRANIČÍ A DANĚ

 

Pokud vyšlete zaměstnance do zahraničí, nese to sebou spoustu administrativních povinností. Cestování za prací i mimo svoji zemi není dnes žádnou výjimkou co se velkých firem a jejich top manažerů týče. I u nás v ČR pracuje spousta manažerů ze zahraničních společností, které mají za úkol předat zkušenosti svým českým kolegům či se postarat o rozkvět nového podniku.

Tato skutečnost samozřejmě znamená ne jednu administrativní záležitost pro zaměstnavatele, aby takové vyslání proběhlo v pořádku a zcela zákonně. Musí se vyřídit imigrační povinnosti, registrace zaměstnance u místních úřadů, zajištění srovnatelných pracovně právních podmínek a tak dále.

A co daňové povinnosti? Ty se musejí také řešit a je to jedna z nejdůležitějších záležitostí v tomto procesu. Základním problémem, který je nutné při vyslání zaměstnance řešit, je skutečnost, že může dojít ke změně jeho daňového rezidentství a v návaznosti na to ke změně rozsahu jeho zdanění. Daňové rezidentství je nutno posuzovat vždy primárně dle podmínek lokální legislativy domovské země a země vyslání.

Co se vyrovnání ročních daňových povinností týče tak člověk, který je vyslán do ČR bude muset nejspíš také podávat v ČR přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Navíc pak záleží na legislativě jeho země, zda bude muset podávat toto přiznání daně i tam, takže je možné, že bude podávat přiznání dvakrát.

Dva lidé podávající si ruceCo se povinností zaměstnavatele u nás týče, tak se budou lišit podle toho jestli se jedná o mezinárodní pronájem pracovní síly nebo poskytování manažerských služeb. Pokud se jedná o první případ, česká společnost se stává ekonomickým zaměstnavatelem. Pro účely ZDP se český zaměstnavatel stane plátcem příjmu zahraničního pracovníka. Tím pádem zaměstnavateli takového pracovní síly vzniká povinnost odvádět zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti z příjmu vyslaného pracovníka.

Pokud jde o poskytování manažerských služeb, tak je vyslaný pracovník z pohledu daně kontrolován a řízen jeho zahraničním zaměstnavatelem.

V každém případě je určitě zapotřebí v těchto případech konsultovat vše s daňovými poradci daných zemí, protože každý případ se může velice lišit, hlavně podle legislativy daných zemí.

Zdroj a více info: Mesec.cz