ELEKTŘINA ZÍSKANÁ Z OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ SE BUDE NEJSPÍŠE OPĚT DANIT.
Ministerstvo financí přišlo s návrhem zrušit osvobození daně u elektřiny získané z obnovitelných zdrojů.
Energetické firmy z tohoto návrhu bezesporu radost mít nebudou, protože pokud se tento návrh schválí, znamená to pro ně, že by příští rok zaplatily na daních asi o čtvrt miliardy korun více.
To ale není vše. Energo-balíček obsahuje i další body. Nejpozorněji budou firmy sledovat možnost platby výrobců elektřiny za systémové služby. Tedy služby, jež pomáhají zabezpečit stabilitu přenosové soustavy. Ty dnes spotřebitelé hradí v plné výši, každý rok zaplatí okolo sedmi miliard korun. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce by se však výrobci elektřiny mohli od roku 2016 podílet na této sumě až 30 procenty.
MPO ale zvedlo ruku pro zrušení osvobození i z dalšího důvodu. "Opatření mělo původně podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku, zaznamenali jsme ale riziko jeho zneužití mimo původní záměr," uvádí Šolc. Ministerstvo prý mělo indicie, že se celý systém chystá někdo zneužít.
Na konci minulého roku se totiž v Evropě poprvé pořádně rozjel trh s certifikáty původu. Ty výrobce může dostat ke každé vyrobené megawatthodině z obnovitelných zdrojů a dále s nimi obchodovat.
Problém je, že zatímco v některých státech stojí certifikát desítky eur, například v Norsku je jich přebytek a hodnota je téměř nulová. "Když jsme si udělali rešerši, zjistili jsme, že se dají koupit i za 10 až 20 eurocentů," vysvětluje Šolc. MPO se tak obávalo obchodníků, kteří mohli skupovat certifikáty po třech korunách, zaregistrovat si je u operátora trhu OTE a následně uplatňovat slevu 28,30 koruny.
Zdroj: http://byznys.ihned.cz/