DĚDICKÁ A DAROVACÍ DAŇ
Daň dědická a darovací byla již ke konci roku 2013 zrušena a veškeré příjmy z dědictví nyní spadají do daně z příjmu. A jak to tedy nyní je s daněmi pokud dědíme?
V případě darů od většiny příbuzných se daň z příjmů neplatí. Na rozdíl od úplatného převodu nemovité věci (prodej nebo směna), který bez ohledu na příbuzenské vztahy podléhá dani z nabytí nemovitých věcí a kde je sazba 4 % (stejná jako u zrušené daně z převodu nemovitostí).
U dědictví žádné daně neplatíme, jsme zákonem od nich osvobozeny. To se týká i dědictví po zůstaviteli, který byl v zákoně o dědické dani zařazen do třetí skupiny, z něhož se vybírala dědická daň. Proto ani do přiznání k dani z příjmů žádný údaj o dědictví neuvádíme, protože nemáme pochopitelně žádnou povinnost finančnímu úřadu cokoliv dokládat, co se dědictví týče.
Nicméně i tak to zadarmo nebude, protože notář po vás bude chtít poplatek vypočtený z hodnoty dědictví, včetně dědictví po nejbližších příbuzných.
Co se darů týče, tak je nemusíte danit pokud se jedná příležitostný dar a jejich hodnota pro jednotlivý případ nepřesáhla hodnotu 14 999Kč.
Zákon kromě toho taxativně vyjmenovává, od kterých příbuzných jsou příjmy z darování osvobozeny od daně. Jde o příbuzné v linii přímé (například děti, vnuci, rodiče) a vedlejší, pokud se jedná o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů. Dále také od osob, které s poplatníkem žily nejméně rok před darováním ve společné domácnosti.
Dary osvobozené od daně z příjmů se podobně jako příjmy z dědictví nikam do přiznání k dani z příjmů neuvádějí a tak, jde-li o dary nepeněžní (například nemovitost, auto), nepotřebujete ani odhad. V jednom případě se vám však odhad bude hodit. Zdědíte-li nemovitost, kterou obratem prodáte, a nebudou-li splněny podmínky pro osvobození příjmů z prodeje od daně, daňovým výdajem může být cena zjištěná podle předpisů o oceňování.
Zdroj: novinky.cz