DATUM PRO ODEVZDÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ SE BLÍŽÍ

 

Provedení ročního zúčtování daně se vám může nemálo vyplatit. Pokud jste totiž pracovali celý rok, tak vám nedoplatek určitě nevznikl a pokud jste celý rok nepracovali tak je právě možné, že vám vznikl přeplatek a ten vám samozřejmě bude vrácen, pokud si daňové přiznání vyplníte a zažádáte o něj. Ne v jednom případě se spousta nezaměstnaných, kteří pracovali v průběhu roku, připravují o nemalé částky v řádu třeba i pár tisíc. Částka se leckdy a v určitých případech může vyšplhat i přes deset tisíc korun, které vám finanční úřad v dubnu vyplatí.

Pokud jste zaměstnán celý rok u jednoho zaměstnavatele tak vám dělá daňové přiznání automaticky, pokud ne tak jej o to můžete požádat a určitě vám vyhoví pokud mu dodáte potřebné papíry, které k vyplnění daňového přiznání bude potřebovat, ať už potvrzení o pobytu na úřadu práce, čestné prohlášení o tom, že jste nikde nic nevydělali v měsících kdy jste nepracovali u dané firmy anebo Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2014 od bývalé firmy, která vám jej poskytne.

Růžový papír pro vyplnění daňového přiznáníPokud nám daňové přiznání bude zařizovat zaměstnavatel musíme mu všechny doklady doručit do 15.února. Daňový přeplatek nám posléze bude zaslán z další výplatou pokud se po zúčtování daně objevil. Zaměstnavatel může roční zúčtování daně za zaměstnance provést, jestliže bylo ze strany zaměstnance splněno několik podmínek a sice ne více jak jedno zaměstnání v tutéž dobu, podepsané prohlášeni k dani u všech zaměstnavatelů během roku, nezvýšenou zálohu na dani o solidární daň ani v jednom měsíci a pokud jste neprovozovali žádné jiné výdělečné činnosti během roku (pronájem,...)

Daňové přiznání si však mohou zaměstnanci podat sami i dobrovolně. V praxi tak činí zejména ti, kdo chtějí mít více času na shromáždění všech daňových dokladů snižujících daňovou povinnost. Zaměstnanci, kteří si daňové přiznání podávají sami, si musejí od všech svých zaměstnavatelů vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2014.

A na jaké slevy na dani máme nárok?

  • sleva na poplatníka

  • sleva na děti

  • sleva na manželku (manžela) s vlastními příjmy do 68 000Kč (do vlastních příjmů manželky se nezapočítává například rodičovský příspěvek, ovšem mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo invalidní důchod se počítá) – v tomto případě se jedná o slevu roční, tedy ji uplatňujeme až po uplynutí celého roku v ročním zúčtování

  • sleva na studenta

  • sleva za umístění dítěte (školkovné) a to až do výše 8 500Kč, do uvedeného limitu se nepočítá stravné nebo výdaje za pomůcky a tento výdaj musíte doložit potvrzením od školy

A na jaké odpočty máme nárok?

  • dary

  • úroky z úvěru na bydlení

  • příspěvky na penzijní připojištěný nebo doplňkové penzijní spoření

  • příspěvky na životní pojištění

  • členské příspěvky zaplacené odborové organizaci a úhradu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz