DAŇOVÁ ZÁTĚŽ V EU STÁLE STOUPÁ.
EU stále mluví o tom , že chce řešit krizi, podporovat investice a zvyšovat její konkurence schopnost avšak toto stanovisko ani zdaleka neodpovídá tomu, že se stále ve státech evropské unie zvyšuje daňová zátěž a to pro růst ekonomiky určitě není pozitivní. Nejvyšší daně mají v Dánsku.
Eurostat zveřejnil čísla s konečnými daty za rok 2012. Například v celkovém poměru daní k HDP (měří daňové zatížení jako celkovou částku daní a skutečné povinné sociální příspěvky jako procento HDP) je na tom „nejhůře“ Dánsko a „nejlépe“ Litva.
Podle tohoto parametru dosahují daně v Dánsku až 48, 1 procenta. Dále mají hodně vysoké daně v Belgii (45,4), Francii (45), Švédsku (44,2), Finsku (44,1), Itálii (44) a pak Rakousku (43,1). Všechny tyto země mají rozvinutý a drahý sociální systém.
Naopak je tomu například v Litvě (27,2 procenta), Bulharsku a Lotyšsku (27,9), Rumunsku a Slovensku (28,3) a Irsku (28,7).
Naše republika s daňovou zátěží ve výši 35 procent se řadí někam doprostřed a je lehce pod celoevropským průměrem, který je 39,4 procenta. Nicméně podle výsledku eurostatu se u nás zvyšuje zdanění spotřeby což znamená, že se zvyšují ceny.