DANĚ Z HAZARDU PŘISPÍVAJÍ NEMALOU ČÁSTKOU DO VEŘEJNÝCH ROZPOČTŮ

 

Hazard je všeobecně považován jako nepřítel společnosti. Nicméně i tak je mezi námi mnoho gamblérů a tak daně, které pochází z tohoto průmyslu nejsou vůbec malé. V uplynulém roce stát díky zdanění hazardu získal částku 8,1 mld. korun do veřejných rozpočtů. Obce a města dostala z této částky 5,5 mld. a stát zbylých 2,6 mld. korun. Loterijní průmysl je jeden z největších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

„Starostové i politici teď mají ve svých rukou rozhodnutí o tom, zda se takto budou rozpočty plnit i nadále nebo provoz loterií populisticky zakáží, případně výrazně zkomplikují a napomohou tak rozmachu černého trhu a nelegálních zahraničních online her. Veškeré příjmy z těchto sázkových her tak přinejlepším skoční v zahraničí a Česká republika bude jen bezzubě přihlížet miliardovým daňovým únikům,“ doplnil Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Česká tisícikoruna s detailem na PalackéhoOproti jiným odvětvím je loterijní průmysl daňově zatížen až 4 – krát více. Kromě běžné daně z příjmu právnických osob odvádí poskytovatelé také daň z loterií a jiných podobných her a to 20 procent. Provozovatele videoloterijních terminálů platí navíc každý den 55 korun za každé povolené herní místo nehledě na to zda jim byznys vynáší nebo je v provozu.

„Zjednodušeně řečeno - pokud má běžná obchodní společnost daňové zatížení ve výši 19 %, v případě loterijní společnosti se jedná o daňové zatížení ve výši asi 80 %. K tomu je navíc nutné přičíst další provozní náklady, investice do jednotlivých zařízení, mzdy zaměstnanců, údržba a rekonstrukce objektů a podobně,“ doplnil Vrzáň.

„V případě, že bude loterijní průmysl dále čelit honu na čarodějnice a obce přistupovat k přehnaným a nedůvodným regulacím, tak tyto prostředky skončí v rukou mafie,“ uzavírá Vrzáň.

Zdroj: parlamentniListy.cz