ČR MÁ NÍZKÉ SAZBY DANĚ Z LOTERIJNÍCH HER OPROTI PRŮMĚRU V EU!
Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers by změna sazby loterijní daně podle průměru evropské unie, legalizace on-line sázení a udělení licencí pro zahraniční sázkové kanceláře přineslo do státního rozpočtu navíc 3 miliardy korun ročně.
Studie vychází z porovnání dvou odlišných sazeb daně a sice tedy té naší a průměrné v EU. "V ČR platí jednotná sazba daně pro všechny typy her, a to 20 procent z obratu. V Evropě jsou jednotlivé typy her zdaněny odlišně. Například u kursových sázek jde v průměru o 18 procent, naopak kasina mají s průměrnými 33 procenty nejvyšší zdanění," prohlásil Jan Hadrava z oddělení Strategie PwC Česká republika.
Až na kursové sázení jsou všechny sazby daně loterijních her vyšší ve všech zemí evropské unie než u nás. Zjednodušeně řečeno, výše zmiňovaná společnost spočítala teoretický výnos daně po navýšení sazby na průměrnou hodnotu v EU a zablokování nelegálních provozovatelů on-line sázek. Rozdíl ve vybírané dani tímto způsobem činil 3,1 miliardy korun, respektive se jednalo o teoretický výpočet 8,8 miliardy korun oproti loňskému skutečnému výběru a sice 5,7 miliardy korun.
Největší podíl na loňské vybrané částce a sice 5,7 miliardy korun mají samozřejmě stejně jako každý rok hrací automaty a videoloterijní terminály, které se nyní snaží ve všech možných městech omezovat, pro jejich špatnou roli v mnoha lidských osudech. Avšak i přesto, že tito poskytovatelé odvedou na daních každý rok vysokou částku, v letošním například 3,8 miliardy, je to i tak pro ně velice výnosný byznys a dokáží si ve většině případech vždy svoje zájmy prosadit a tak k žádnému velkému obratu zatím nedochází. Avšak k vzhledem k tomu, že by omezení tohoto hazardu ve velké míře nejspíše vedlo k navýšení nelegálního hazardu a tím pádem úniku na daních aniž by lidé přestaly hrát a riskovat své osudy ve velké míře, lze jen těžko říci zda je to správně nebo špatně.
Zdroj: ČTK