CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT OHLEDNĚ ODEVZDÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ...
V minulém roce jste mohli zaslechnout, že se do nového roku bude moct platit na vybraných finančních úřadech kartou, respektive, že od nového roku bude zahájen zkušební program, nicméně se tomu tak nestalo, protože finanční správa zjistila, že by to vedlo k vysoké finanční investici. Co se otázky placení daně v hotovosti na pokladně jiného úřadu týče, tak to není problém, můžete tedy daň zaplatit kdekoliv.
Co se interaktivních tiskopisů pro daně z příjmů týče, tak ty budou vyvěšeny v 2. polovině ledna 2015, ale již nyní si můžete interaktivně vyplnit daňové přiznání a posléze podat či vytisknout ve formátu PDF a to na stránkách daňového portálu EPO www.daneelektronicky.cz.
V jakém formátu můžeme poslat finančnímu úřadu přes datovou schránku naše daňové přiznání? Elektronicky zaslat podání správci daně lze pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně na webu finanční správy. Toto je stanoveno daňovým řádem. Přesně stanovený formát a struktura umožní správci daně automatizované zpracovávání podání. Vstupní soubor může být jak ve formátu XML, tak ve formátu se záznamy oddělené pomocí oddělovačů, resp. s pevnou délkou záznamu. Přijímání podání v jiných formátech a strukturách, než zveřejněných, není umožněno. To znamená, že pokud s finančním úřadem chcete nebo musíte komunikovat výhradně elektronicky, z dostupných daňových formulářů na Měšci můžete využít formuláře od společnosti Software 602, elektronické podání EPO a tzv. chytré PDFko, tedy interaktivní formulář v PDF přímo od daňové správy. Pokud daňové přiznání podáváte osobně nebo poštou, můžete využít i formuláře v Excelu a ostatní formáty PDF.
Jaká daňová přiznání musíme podat? Řádné daňové přiznání musíte podat nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Pokud vám daňové přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce, lze jej podat nejpozději do 6 měsíců po skončení zdaňovacího období. Opravné daňové přiznání můžete podat kdykoliv v mezidobí mezi podáním řádného daňového přiznání a uplynutím lhůty pro jeho podání. Dodatečné daňové přiznání musíte podat, jestliže po uplynutí lhůty pro podání řádného daňového přiznání zjistíte, že vám byla vyměřena daň nižší než jaká měla. Samozřejmě také můžete podat dodatečné daňové přiznání, pokud vám byla nesprávně vyměřena vyšší daň.
Jak můžete zaplatit daně? Běžný bankovní převod trvá maximálně jeden pracovní den. To znamená, že peníze odepsané z vašeho účtu např. ve čtvrtek se připíšou na účet finančního úřadu nejpozději v pátek (jde-li o pracovní den). Zrychlený bankovní převod – u vybraných bank můžete v ranních nebo dopoledních hodinách poslat peníze „zrychleně“, ty se připíšou ve stejný den na účtě příjemce a bez poplatku za expresní platbu. Expresní platba odešlá z vašeho účtu garantuje připsání peněz protistraně ve stejný den. Jde o velmi drahou službu, cena se pohybuje od 29 do 500 Kč za jednu platbu. Zahraniční platba. Jste-li dlouhodobě v zahraničí a nemáte přístup k českému účtu, můžete peníze poslat i v cizí měně jako zahraniční platbu. Platba se připíše v českých korunách po konverzi kurzem deviza-nákup podle kurzovního lístku České národní banky. Dejte si pozor na kurzové rozdíly, raději pošlete více než méně. Poštovní poukázka typu „A“ putuje přesně 2 pracovní dny. To znamená, že pokud poštovní poukázku pošlete např. v pondělí, v úterý dá Česká pošta příkaz k platbě (používá banku ČSOB) a ve středu peníze obdrží finanční úřad. V hotovosti na pokladně České národní banky. Na pobočkách ČNB s výjimkou pražské centrály můžete peníze pro finanční úřad nebo sociální správu vložit za poplatek i v hotovosti. Na účet jsou připsány okamžitě. V hotovosti na pokladně finančního úřadu. Platba daní v hotovosti přímo na pokladně finančního úřadu je zdarma, ale je omezená výše částky, jakou lze takto zaplatit.
Zdroj: www.mesec.cz